Wersje językowe
Co jest potrzebne do chrztu dziecku? Jak ubrać malucha na tę okazję?
Co jest potrzebne do chrztu dziecku? Jak ubrać malucha na tę okazję?

Chrzest Święty to niewątpliwie jeden z najważniejszych sakramentów dla chrześcijan. W Polsce jest to przy okazji tradycja do celebrowania narodzin dziecka. Dlatego po uroczystości w kościele organizowane jest zazwyczaj przyjęcie dla najbliższej rodziny - w domu lub w restauracji. Jak ubrać malucha tego wyjątkowego dnia? Co jest potrzebne do chrztu?

Co trzeba kupić do chrztu i o czym w tym przypadku pamiętać?

Na ogół chrzci się dzieci w wieku kilku miesięcy. Maluchy wówczas leżą w wózkach lub są trzymane na rękach przez rodziców czy chrzestnych. Czasem jednak chrzci się także starsze dzieci, które już samodzielnie chodzą. Jak ubrać pociechę na tę okazję? Okazuje się, że pod uwagę trzeba wziąć kilka istotnych kwestii:

- porę roku i temperaturę za oknem (zimą dziecko trzeba ubrać cieplej),

- wiek malucha (małe dzieci szybko rosną, a więc nie warto kupować ubranek z dużym wyprzedzeniem),

- temperaturę panującą w kościele (są budynki ogrzewane i pozbawione ogrzewania, co ma znaczenie zimą),

- uniwersalność (warto stawiać na ubranka, które będzie można jeszcze wykorzystać np. podczas świąt lub wesela),

- wygodę malucha (strój nie powinien krępować ruchów pociechy).

Co jest potrzebne do chrztu? Jak ubrać małą dziewczynkę?

Przed laty panowała moda na długie, koronkowe i bogato zdobione sukienki dla dziewczynek. Nie zawsze były one dla maluchów wygodne i komfortowe. Dzisiaj stawia się bardziej na subtelną elegancję. Dużą popularnością na rynku cieszą się klasyczne sukienki do chrztu np. ozdobione koronką. Sporo osób na Chrzest Święty dla swoich córeczek wybiera także kreacje tiulowe, które są efektowne wizualnie, a przy tym lekkie i przewiewne.

Dużą uwagę przywiązuje się obecnie do detali. Znaczenie ma wysoka jakość wykonania i zdobienia np. ciekawe hafty, niewielkie kwiatuszki itd. Dziecko tego dnia ma wyglądać ładnie, a przy okazji czuć się komfortowo.

Chrzest Święty - moda kiedyś i dzisiaj

Odpowiedź na pytanie, co jest potrzebne do chrztu wcale nie jest jednoznaczna. Na przestrzeni lat wiele w tej materii się bowiem zmieniło. Dawniej królowały beciki, którymi otulano maluchy niezależnie od aktualnej pory roku. Były one bogato zdobione, przepełnione falbankami i koronkami. Chętnie sięgano także po atłasowe czapeczki czy wiązane pod szyją, bogato zdobione kapelusze dla dzieci. Dzisiaj zastąpiły je efektowne bonetki czy bezuciskowe opaski.

W zasadzie jedynym szczegółem, który nie zmienił się zbyt mocno, jest kolorystyka stroju do chrztu. Zarówno w przypadku dziewczynek, jak i chłopców, cały czas stawia się głównie na biel. Kolor ten symbolizuje bowiem niewinność oraz czystość. Jednak nie oznacza to, że inne barwy sprawdzają się w tym przypadku gorzej. Sporą popularnością cieszą się także pastelowe róże, beże, elementy złote i srebrne. W zapomnienie odeszły natomiast ubranka niewygodne i niepraktyczne. Dziecko w czasie chrztu ma się czuć komfortowo i nie powinno wyglądać na przebrane.

Wysoka jakość wykonania jest najważniejsza

Wiadomo już, co trzeba kupić do chrztu. Pamiętać trzeba przy tym, że liczy się nie tylko wygląd stroju, ale i jego jakość. Duże znaczenie ma materiał, z którego ubranka są wykonane. Najlepiej stawiać na tkaniny przewiewne i oddychające. Wśród nich prym wiedzie bawełna. Ważna jest także podszewka, która powinna być delikatna.

W dniu Chrztu Świętego warto zadbać o komfort dziecka. W końcu spędzi ono w ubranku kilka godzin. Unikać należy więc kreacji ciężkich, sztywnych, drapiących. Maluchy ubrane w stroje syntetyczne mogą się spocić i zgrzać, co sprzyja podrażnieniom skóry. Warto także zwrócić uwagę na rozmiar sukienki. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług sklepów, które szyją ubranka na zamówienie.

Co jest potrzebne do chrztu w kościele?

W zasadzie w samym kościele od rodziców czy chrzestnych nie są wymagane żadne kosztowne zakupy. Przygotować trzeba przede wszystkim odpowiednią świecę. To symbol nowego życia i otrzymanych przez Boga darów. Podczas udzielania sakramentu jest ona zapalana przez rodziców chrzestnych.

W czasie samej ceremonii potrzebna jest biała szatka. Jej przyniesieniem powinna zająć się matka chrzestna. Symbolizuje ona niewinność i czystość dziecka, które poprzez sakrament jest obmywane z grzechu pierworodnego. Zarówno szata, jak i świeca są ważnymi elementami dla chrześcijan. Dlatego pojawiają się na każdej uroczystości Chrztu Świętego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl