Wersje językowe
Ile trwa komunia i jak się do niej przygotować? Podpowiadamy
Ile trwa komunia i jak się do niej przygotować? Podpowiadamy

Zbliża się Pierwsza Komunia Święta Twojego dziecka? W takim razie na pewno jesteś już w trakcie intensywnych przygotowań. Tradycją stało się już organizowanie po uroczystości kościelnej obiadu lub przyjęcia dla rodziny. Zastanawiasz się, w jaki sposób wszystko zaplanować i ile trwa komunia? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Ile trwa komunia?

Bez wątpienia Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem duchowym w życiu całej rodziny. Przyjęło się, że tego dnia organizowany jest poczęstunek dla bliskich, dziecko dostaje prezenty, a niektórzy decydują się nawet na sesję zdjęciową. Aby móc to wszystko dobrze zaplanować, warto wiedzieć, ile trwa komunia i jak długie powinno być przyjęcie po mszy.

To, ile trwa Pierwsza Komunia Święta w kościele, zależy od wielu czynników. W każdej parafii może to wyglądać nieco inaczej. Pewne części mszy są oczywiście stałe, ale należy wziąć pod uwagę również czas trwania ewentualnych podziękowań, procesji itp. Kluczowa jest ilość dzieci przystępujących do tego sakramentu. W niewielkich wiejskich parafiach może być ich tylko kilkanaście, natomiast w większych przynajmniej kilkadziesiąt. Od tego zależny jest m.in. czas trwania procesji oraz udzielania sakramentu. Im więcej dzieci, tym więcej jest też gości, więc dłużej trwa rozdawanie komunii.

Od czego jeszcze zależy długość uroczystości?

Zastanawiasz się, co jeszcze wpływa na długość mszy z okazji Pierwszej Komunii Świętej? Przede wszystkim warto dowiedzieć się, jakie zwyczaje panują w danej parafii. Niekiedy tuż po mszy wykonywane jest pamiątkowe zdjęcie dzieci. Poza tym w każdym kościele wybierane są nieco inne modlitwy dodatkowe itp.

Bez wątpienia czas mszy w dużej mierze zależy również od kazania. Niektórzy księża wygłaszają tylko kilkuminutowe nauki, inni natomiast mówią np. przez dwadzieścia minut. Jeśli chcesz wiedzieć, ile potrwa uroczystość, weź pod uwagę to, jak długo trwają kazania w Twoim kościele. Możesz spróbować dowiedzieć się, kto będzie je wygłaszał.

Ciężko dokładnie określić, ile trwa komunia. Można jednak przyjąć, że w zależności od parafii jest to od godziny do dwóch. Aby mieć dokładną informację, zapytaj rodziców dzieci, które przyjmowały w Twojej parafii Pierwszą Komunię Świętą w ubiegłych latach. Najczęściej czas ten jest bardzo podobny.

Przyjęcie komunijne – jak długo powinno trwać?

Zastanawiasz się, jak długo powinno trwać przyjęcie dla rodziny z okazji Pierwszej Komunii Świętej Twojego dziecka? Wszystko zależy tak naprawdę od Ciebie. Msza komunijna zazwyczaj odbywa się przed południem. W związku z tym przyjęło się już, że po niej zaprasza się bliskich na obiad. W zależności od Twoich preferencji finansowych i możliwości, cała uroczystość może zakończyć się właśnie na obiedzie. Wiele osób decyduje się jednak również na kawę. Jeżeli przyjęcie organizowane jest w restauracji, często na tym właśnie się ono kończy.

Osoby, które organizują komunię w domu lub w świetlicy, czy na jakiejś sali, niekiedy postanawiają także zaserwować gościom kolację. W przypadku sal czas trwania całej uroczystości jest zazwyczaj z góry określony. Jeśli jednak wszystko odbywa się w domu, przyjęcie może trwać nawet do nocy. Pamiętaj też, aby podczas planowania uwzględnić nabożeństwo, które zazwyczaj organizowane jest po południu. Nie trwa ono długo, ale jeżeli masz gości, bez wątpienia wymaga to dobrej logistyki.

Czas trwania rodzinnego przyjęcia zależy także od gości. Jeśli przyjeżdżają z daleka, a nie planują noclegu, prawdopodobnie będą chcieli ruszyć w drogę powrotną jeszcze zanim nadejdzie wieczór. W przypadku, gdy zostają noc, mogą chcieć posiedzieć nieco dłużej. Poza tym musisz liczyć się z tym, że osoby starsze albo rodziny z małymi dziećmi również będą wolały wyjść szybciej.

Komunijna sesja zdjęciowa

Coraz więcej osób decyduje się na małą sesję zdjęciową z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Może ona oczywiście odbyć się innego dnia, ale jeśli zależy Ci na obecności na zdjęciach gości, musisz uwzględnić ją w planie przyjęcia. Czas trwania takiej sesji zależy przede wszystkim od liczby osób oraz tego, ile różnych zdjęć planujesz uzyskać. Poza tym, jeżeli ma się ona odbyć np. w parku, na pewno zajmie nieco więcej czasu niż klasyczna sesja przed kościołem.

Jak widać, Pierwsza Komunia Święta może trwać zarówno kilka godzin, jak i niemal cały dzień. Dużo zależy od tego, jak długa jest msza oraz gdzie organizujesz przyjęcie. Nie ma tu jednak konkretnych reguł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl