Wersje językowe
Szatka do chrztu - kto kupuje? Co ona symbolizuje?
Szatka do chrztu - kto kupuje? Co ona symbolizuje?

Oczywiście uroczystość przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego odbywa się w kościele. Przy chrzcielnicy spotykają się rodzice maluszka i jego chrzestni. Zgodnie z tradycją dziecko powinno być ubrane w białą szatkę - symbol czystości i niewinności. Kto jest odpowiedzialny za zakup tego elementu? Czym kierować się przy zakupie szatki do chrztu? Co trzeba na ten temat wiedzieć?

Szatka do chrztu - jakie jest jej zastosowanie?

Często pojawia się pytanie - kto kupuje szatkę do chrztu? Najpierw warto się jednak zastanowić nad jej przeznaczeniem. Okazuje się, że jest to jeden z najważniejszych elementów Chrztu Świętego. Symbolizuje ona wewnętrzną przemianę ochrzczonego człowieka. Od momentu nałożenia na dziecko szatki, zaczyna ono życie w wierze katolickiej.

Ogromnie istotny jest kolor szatki do chrztu. Musi być ona biała. Biel jest bowiem symbolem czystości i niewinności. Ewentualne elementy kolorowe mogą wskazywać na płeć malucha, ale nie jest to koniecznością. Szatka jest elementem tak ważnym, że trudno jest sobie wyobrazić bez niej Chrzest Święty. Na dobre wpisała się już w tradycję. Często traktowana jest zresztą dodatkowo jako pamiątka przyjęcia sakramentu.

Szatka do chrztu - kto kupuje i jak należy ją zakładać?

Szatka do chrztu - kto kupuje ten element? Zgodnie z tradycją odpowiedzialna jest matka chrzestna dziecka. To również ona w czasie uroczystości zakłada szatkę maluchowi. Przez całą mszę świętą powinna ją także trzymać. Wbrew pozorom jest to zadanie bardzo ważne, bo to szatka symbolizuje wejście dziecka na drogę wiary katolickiej.

Sam obrzęd Chrztu Świętego ma na ogół miejsce po mszy świętej. Ksiądz najczęściej daje znać, kiedy należy nałożyć szatkę. Matka chrzestna powinna położyć ją na klatce piersiowej dziecka. Tyle wystarczy, aby dopełnić swojego obowiązku.

Jaką szatkę do chrztu kupić?

Wybór szatek do chrztu na rynku wcale nie jest mały. Każdy powinien więc bez problemu kupić odpowiedni produkt. Do wyboru jest wiele kolorów, wzorów czy motywów graficznych. Ciekawą propozycją są na pewno szatki spersonalizowane np. haftowane czy z ciekawymi przeszyciami. Możliwości jest naprawdę cała masa.

Bardzo dużą popularnością na rynku od lat cieszą się szatki na chrzest w formie chusteczki. Są one proste, ale wcale nie mało efektowne. Ich kształt jest symboliczny, ale są za to bardzo praktyczne. Na materiale na ogół wyhaftowane lub nadrukowane są grafiki. Niekiedy takie chusteczki mają ozdobne brzegi, które je dodatkowo uatrakcyjniają.

Najważniejsze jest to, że szatka na chrzest ma znaczenie symboliczne. Nie jest ważny jej kształt, cena czy wzór. Powinien być to element wręczony z miłością do małego człowieka. Chrzest Święty dziecka to przede wszystkim przeżycie duchowe. Rzeczy materialne powinny więc zejść na drugi plan.

Szatka do chrztu - wyjątkowa pamiątka

Wybierając szatkę do chrztu, warto postawić na produkt, który będzie także świetną pamiątką na długie lata. Taka szatka często przechowywana jest do końca życia jako symbol przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego. Powinna być więc nie tylko efektowna wizualnie, ale i trwała.

Dlatego poza samą szatką, dobrze jest kupić od razu odpowiednie opakowanie. W ten sposób można mieć pewność, że będzie ona należycie przechowywana. Ciekawą propozycją są specjalne pudełka na szatki. Czasem takie opakowanie również można spersonalizować, czyniąc je wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Nie tylko szatka, ale i świeca - symbole Chrztu Świętego

Szatka do chrztu - kto kupuje i ją zakłada? To już wiadomo. Warto jednak wiedzieć, że symbolem Chrztu Świętego jest także świeca. Za jej zakup odpowiedzialny jest zgodnie z tradycją ojciec chrzestny. To on w czasie sakramentu odpala ją od paschału. Światło świecy symbolizować ma wiarę i wejście na drogę chrześcijaństwa.

Jaką świece do chrztu kupić? Także i w tym zakresie na rynku wybór jest całkiem spory. Ciekawym rozwiązaniem są na pewno szatka do chrztu i świeca z tym samym motywem przewodnim. Tworzą wówczas spójną całość. Największą popularnością cieszą się oczywiście wzory klasyczne, oparte na delikatnej kolorystyce. Mile widziana jest biel, złoto, srebro itd. Dość istotny jest również sam aspekt przechowywania takiej świecy. Można pokusić się o zakup specjalnego pudełka, aby zabezpieczyć ją na długie lata. Co ciekawe, świeca również jest świetną pamiątką Chrztu Świętego. Warto więc jej zakupowi poświęcić nieco więcej czasu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl